Fortsæt til hovedindholdet
Aktiviteter
06.02.24 Pilgrimsvandring på Den portugisiske Camino

Pilgrimsvandring på Den portugisiske Camino

Stiftspilgrimsvandring på den portugisiske camino uge 23 i 2024 ved formand for stiftsudvalget for pilgrimsvandring Mona Kjær Nielsen 

Vi går på den portugisisk camion som også kaldes Jakobsvejen. Derfor bliver læsning og refleksion over Jakobs Brev. Undervejs vil vi tale sammen to og to om spørgsmål til teksten. Der vil også blive masse af tid til at gå i stilhed og med almindelig snak. 

PRAKTISK INFORMATION

  • Afrejse: 2. juni 2024
    2 rejsedage – 5 vandredage ca. 25 km pr. dag.
  • Overnatning: Vi bor på herberg (sovesale), man bærer selv sin bagage og mad (max. 8 kg) Vi går ud for at spise aftensmad.
  • Pris: ca. 5.000 kr.
  • Forudsætning: at man har trænet og prøvet at gå to på hinanden efterfølgende dage på 20 km. med bagage.
  • Tilmelding: 15.1.2024 til Mona Kjær Nielsen Mokn@km.dk, herefter bookes fly og tog mv. Herefter kommer udførligt program.
  • Download flyer